Citeste si...

 • publicat de Beatrice Urucu
  Joi seara, în data de 6 decembrie 2018, Ambasada României la Budapesta a organizat Recepția oficială de Ziua Națională a României, care s-a desfășurat la Hotelul Marriott, din capitala Ungariei,...
 • publicat de Beatrice Urucu
  Țara mea de jale, țara mea de dor! Ai fost cântată de poeți, ai fost pictată de maieștri ai penelului, ai fost văitată de mamele și văduvele războaielor, ai fost...
 • publicat de Beatrice Urucu
  La 100 de ani de la înfăptuirea României mari, fiecare român se întreabă ce simte pentru țara lui. Sentimentele ne străbat mintea și inima, fără ca noi să le putem...
 • publicat de Beatrice Urucu
  Periodicul săptămânal „Cronica”, al Autoguvernării pe Țară a Românilor din Ungaria (AȚRU), ajuns în cel de-al 15-lea an de existență, a fost sărbătorit printr-un eveniment cultural ce a avut loc...
 • publicat de Alin Roates
  Şcoala Gimnazială Eşelniţa este implicată, în perioada 5 noiembrie 2018 - 30 iunie 2019, în proiectul pilot, super-inovativ « Canoe pentru o Dunăre albastră », derulat în parteneriat cu instituţii şi asociaţii...
 • publicat de Alin Roates
  Asociaţia „Eudava”, din Drobeta Turnu Severin, şi-a oferit tot sprijinul românilor din Serbia de Răsărit în lupta lor de a-şi păstra limba română ca limbă maternă. Tocmai de aceea, au...

PS SILUAN AL ROMÂNILOR DIN UNGARIA: SĂ RĂSPUNDEM INIȚIATIVEI CIVICE CU FOLOS DUHOVNICESC

IMG 5434Sâmbătă și duminică (6 și 7 octombrie 2018), suntem chemați cu toții să dăm curs unei acțiuni civice și inițiative cetățenești de votare și validare a unui Referendum, pentru modificarea articolului 48, alineatul 1, din Constituția României, referitor la familie, care prevede înlocuirea unei formule neclare, exprimată la modul general: „Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între soți”, cu o formulă mult mai clară și conformă cu rânduielile obișnuite și dintru început ale Bisericii Ortodoxe Române și ale tuturor Bisericilor Ortodoxe Autocefale Surori, dar și și cu tradiția Neamului Românesc, și anume: „Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între un bărbat și o femeie”.
Deși pare o acțiune fără prea mare însemnătate, pentru unii, sau foarte controversată, pentru alții, care o asociază fie cu anumite interese politice, fie cu posibile încălcări viitoare ale drepturilor unor minorități, totuși, participarea la acest Referendum pentru definirea familiei, este deosebit de importantă pentru orice român obișnuit, membru al unei familii tradiționale, formate dintr-un bărbat și o femeie: mamă, tată și copii (așa cum este cunoscută ea de veacuri, în tradiția Poporului Român), dar și pentru credincioșii Bisericii Ortodoxe Române și pentru cei peste trei milioane de români care, în urmă cu mai mult de doi ani, deja, au semnat această inițiativă cetățenească a Coaliției pentru Familie, ca în Constituție, în Legea cea mai importantă a oricărei Țări, să fie cuprinsă această precizare clară și foarte firească, privitoare la familie, formată prin uniunea și căsătoria liber consimțită între un bărbat și o femeie.
Cu siguranță, această foarte mică modificare a Constituției nu va schimba, peste noapte, ceva din situația prezentă și nu va rezolva automat marile probleme cu care se confruntă familia în societatea contemporană (rata scăzută a natalității, despărțirea familiei prin emigrație și muncă în străinătate, divorțurile, violența în familie, susținerea financiară necesară pentru întreținerea familiei, pentru creșterea și educarea copiilor, buna înțelegere între soți, etc.), însă ea dă posibilitatea tuturor cetățenilor României să se alăture îngrijorării și dorinței firești a celor peste trei milioane de români care au inițiat acest demers și care nu constituie altceva, decât o garanție importantă că familia, în înțelesul ei consacrat de atâtea mii de ani, ca uniune liber consimțită între un bărbat și o femeie, va putea fi păstrată și apărată și pe mai departe în societatea românească, așa cum a fost ea cunoscută întotdeauna, în orice casă de român, de atunci de când există și putem vorbi despre Neamul Românesc.
Biserica noastră îi cuprinde pe toți cei botezați în numele Sfintei Treimi, care cred și mărturisesc aceeași învățătură de credință ortodoxă, iar între aceștia, la loc de cinste, se numără familia tradițională creștină, formată din bărbat, femeie și copii, pe care vrea să îi apere și prin această prevedere constituțională, dar ea este deschisă tuturor oamenilor, care, simțind chemarea lui Hristos, asemenea Sfinților Apostoli, la început, dar și altor Sfinți, de-a lungul veacurilor, până în ziua de astăzi (așa cum a fost și Sfânta Maria Egipteanca (†431), ce a căutat iubirea cu insistență, chiar și în păcat, dar nu și-a găsit liniștea și odihna sufletească decât prin întoarcerea ei la Hristos și printr-o viață de mare nevoință, dusă de bună voie de-a lungul a 47 de ani), își vor schimba, la rândul lor, viața și vor înțelege altfel lumea și toate valorile ei.
Așadar, să răspundem și noi afirmativ, la această chemare și inițiativă cetățenească, participând la Referendumul pentru familie și votând cu „DA” la întrebarea adresată, cu gândul, încredințarea și convingerea că ea va fi benefică pentru continuarea tradițiilor, pentru buna funcționare a societății românești contemporane și viitoare, dar și pentru îndeplinirea lucrării duhovnicești a Bisericii noastre Ortodoxe Române și pentru continuarea și ocrotirea Neamului Românesc, așa cum intuiește, în mod firesc, fiecare dintre cei care fac parte din el și sunt înzestrați cu înțelepciune și bună-cuviință.
 
Biroul de Presă al Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Adaugă comentariu

Prezenta Politică stabileşte regulile şi principiile pe care trebuie să le respecte orice utilizator al site-ului. Sarcina moderatorilor este aceea de a NU permite apariţia de comentarii care nu respectă prezenta Politică.
- Comentariile trebuie făcute la subiect şi în termeni decenţi. Cele vulgare, injurioase, xenofobe, rasiste sau instigatoare la ură sau violenţă nu sunt permise.
- Comentariile care conţin ameninţări sau atacuri la adresa unei persoane sau a unui grup de persoane nu sunt permise.
- Comentariile calomnioase sau cele prin care sunt făcute publice nu vor fi validate.
- Comentariile care conţin propuneri sau oferte de afaceri, comentariile cu conţinut publicitar sau trimiteri către site-uri comerciale nu vor fi validate.


TV Privesc.EU Live

Parteneri

12659700 10208246691941340 2019297651 n

logo4

 

zorile bucovinei

 

Radio Cernauti

 

sigla BucPress

 

tae b1